Dvě dnešní poznání

Dobrý den milé kolegyně a milí kolegové,

byla jsem za svůj život na mnoha školeních osobního a podnikatelského rozvoje a mnoho názorů jsem přijala za své. Rezonovaly se mnou. Mohu jmenovat z mých lektorů určitě Davida Kirše, Petera Urbance, Renatu Angelo, Marka Dzirasu, Mariána Jelínka, Jana Mühlfeita, Rogera Hamiltona, Jacka Canfielda a to jsem určitě někoho vynechala.

Jsou skvělí…ale má to svoje ALE…jejich slova musí s Vámi rezonovat, jinak je Vaše uši vůbec nezachytí.  Obvykle souzní s Vámi něco, co sami cítíte. Vlastně to víte, jen to mnohdy nechcete vidět, nechcete slyšet, nechcete o tom mluvit. A najednou něco Vašeho je zobecňováno a Vy se v tom nalézáte.

Mám teď zrovna období, kdy jsem došla k závěru, že už nechci žádné další „guru“, ale chci se vrátit k vlastní moudré intuici, která vlastně všechno ví. A takovou možnost návratu máme všichni.

Znáte ty příběhy, že je vlastně nejlepší, když si na všechno přijde člověk sám. Jako kdysi v matematice, pak si to prostě pamatujete…Když se ztišíte, znáte svoje další kroky. Někdy byste rádi jinak, ale když budete respektovat svoje nitro, tak určitě víte, jak dál…

Když jsme byli malí až mladí, chtěli jsme dělat radost rodičům, učitelům, okolí…Aby nás měli rádi. Dělalo nám to radost. Když jdeme v životě dál, víme, že musíme být nejprve my spokojeni, v pohodě a samozřejmě zdraví, abychom mohli dávat dál… Klientům, dětem, partnerům, rodičům, komukoliv.

Začala jsem si všímat, jak moc lidé dávají rady, které zrcadlí jejich minulá rozhodnutí. Kladu si otázku, zda chtějí sami sobě dokázat, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat, a proto mají pocit, že by se měl v obdobné situaci každý rozhodovat stejně. A je třeba to šířit až „vnucovat“ dál. Opravdu si dávám pozor na rady druhým…Jde to z tuha, ale jde.

Takže moje dvě dnešní poznání?

Zaprvé – toho nejlepšího rádce pro náš život, máme uvnitř sebe. Stačí naslouchat, brát signály života hluboce zodpovědně a odevzdat se tomu, co slyšíme, víme a touto cestou vykročit.

Zadruhé – radit druhým, když je rada od nás žádána.

S vděčností za vše, co mám…

P.

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře