Delegování a organizace práce

 

Vím, že se úkoly mají delegovat…

Vím, že není správné, abych všechno nebo většinu práce dělala vlastními silami… to nemusím mít firmu a můžu být sama. Jedna věc je vědět a druhá věc je to realizovat. Znám otázku, která mi zní v uších od mého oblíbeného kouče Petera Urbance „Aktivito, aktivito, musím tě dělat já?“ Často si ji říkám a často kvalitně, zdůrazňuji kvalitně úkol deleguji. Proč zdůrazňuji kvalitní delegování? Protože je delegování kvalitní – připravené, promyšlené a delegovaní nekvalitní – nazvala bych jej „jako delegování a mít pokoj“.

 

Znáte ten pocit, že něco ve Vaší firmě nebo na Vašem oddělení funguje a Vy máte opravdu radost, že se o to nemusíte starat. Tedy úkol byl delegován. Ale jak byl delegován? Kvalitně? Nekvalitně?  Znáte situaci, kdy Vás okolnosti donutí do něčeho, co jste delegovali, nakouknout a prověřit kvalitu práce?  Jaké jsou Vaše pocity?  Pokud skvělé a radostné, gratuluji. Pokud rozpačité až zdrcující, je třeba sjednat nápravu a nalít si čistého vína o delegovaní. Znám to velmi dobře. Pocit, že něco funguje bez Vás je úžasný, mnohdy Vám intuice říká, koukni se na to…Ale není čas a přece to funguje, nikdo si nestěžuje.

Intuici je dobré poslouchat, to je jasná zpráva – pro mne určitě.

A navíc platí: „Důvěřuj, ale prověřuj!“

Zažila jsem to začátkem tohoto roku, kdy se zpracovává moje pýcha –  Průvodce mzdovou problematikou. Proč pýcha, protože těch 15 autorů jsem sama objížděla, domlouvala před pěti roky a realizací se mi splnil můj sen. Je to 5. knižní vydání v roce 2017, průvodce byl vytvořen už pro rok 2012. Práce byla tehdy zadána, autoři zcela jistě napsali to nejlepší, co věděli.

A letos…opravdu jsem byla ráda, že mi práce přistála díky okolnostem na mém stole. Beru to jako dar z nebe. S pokorou jsem se nažhavila do mzdové problematiky, kterou mám upřímně ráda. A jak už to u mne bývá – moc mě to bavilo…

Vím, že potřebuji rozumět, umět spočítat, mít správný odkaz na mnoha místech, nemít tam staré zákony, mít tam všechny schválené změny i připravované změny. Přiznám se, že jsem byla na pochybách, zda to se svými nároky nepřeháním…Ale nevzdala jsem to. Všechno se mi krásně propojilo s mzdovými přehledy, mzdovými pomůckami na Účetním Portále, vše se v ruku v ruce vyladilo na pro mne super úroveň. Věřím, že tu super úroveň naši uživatelé uvidí, ucítí…

Já to mám tak, že sama potřebuji dosáhnout „uspokojivého stavu“, který neumím popsat, jen ho cítím.

Přiznám se, že ani autoři nebyli všichni naladěni na moji touhu po revizi všech jejich příkladů. Ale rychle to přijali. To si nemůžete jen tak v části autora změnit. Nejsem autor. Musíte porozumět, konzultovat, předložit, vyslechnout argumenty a případně změnit příklad nebo si vyjasnit moje chybné chápání. Takže řada konzultací… Autoři se mi rozdělili, jak už to v životě bývá, na zodpovědné a méně zodpovědné. Nemyslím to ve zlém a dobře to znám. Doba je velmi rychlá a nové úkoly Vám mnohdy nedovolí se kvalitně věnovat těm starým úkolům. Chápu všechny, celý svět… známe to všichni ze školy. Kde se netlačilo, se tolik neučilo…

Zodpovědný autorům posílám velké díky a u těch méně zodpovědných vím, že příště to bude super! A oni to vědí také. Vím, že jsem na tahu říci, že požaduji absolutní kvalitu při předání podkladů. Samozřejmě, že i mistr tesař se utne, ale to není to, co bych neustála.

A tím, jak mám ráda vše vysvětlené, pochopené v mojí hlavě a moc ráda předávám informace, aby se spojily i ve Vaší hlavě, nastala ještě další nová situace.

Já mám ráda více a více příkladů. Větší a větší Účetní Portál… A představte si, že nejeden příklad „měl vypadnout“. Všechno jsme zachytili na firmě a vrátili zpět. Nechceme příkladů méně, ale více. Na příkladech vše člověku „docvakne“ A ta nová situace – průvodce má cca 730 stran. To není na jednu knihu… Bylo u mne postupně zklamání, rozčarování, osobní konzultace s možnostmi u naší tiskárny FGP Olomouc a řešení. Výsledek – budou dva díly! Co Vy na to? Nevím… Co vím jistě. Můžeme se rozšiřovat v dalších letech.

Za pozitivní považuji…

P.S. Já musím ve všem vidět význam a smysl. Pravda, někdy ho hledám těžce, ale vždycky najdu.

Za pozitivní považuji, že příště vím přesně jak budu delegovat kvalitně práci na průvodci pro rok 2018!!! A kde bude moje role? Dobře delegovat a vrcholově kontrolovat.  Nebát se pomoci druhých lidí, jsou šikovní. Zapojit více autory do práce, je to jejich vizitka.

Takže do tiskárny jdeme v neděli 22. ledna.  Co je pár dní v životě?? Z dlouhodobého hlediska vůbec nic.

Mějte se krásně a užívejte si té mimořádné zimy. Příroda nám ukazuje, kdo je tady pánem. A to je vždycky dobré vědět. A máte-li něco pěkného před sebou, nezapomínejte se moooc těšit. A všechno, co jste si dovolili, ať v minulosti nebo v budoucnosti, si nenechejte nikým vzít.

Je to Váš život a Vaše volby.

A co takhle zkontrolovat nějakou aktivitu, kterou jste delegovali?

Nechám na Vás.

P.

 

P.S.

Kde je k vidění Průvodce mzdovou problematikou 2017?

Zde:

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře