Co ještě má smysl a co už vážně nemá

Krásný den milé kolegyně, vážení kolegové,

mnohdy můžeme přemýšlet o tom, co ještě má smysl a co už vážně nemá.

Letos jsme s vydáním naší knihy Průvodce mzdovou problematikou řešili v den plánovaného odeslání do tiskárny problém. Kapitola týkající se srážek ze mzdy měla být chybná a měli jsme vše pozdržet. O den, možná dva. Zaváhala jsem, ale protože paní Rence Klímové, autorce této kapitoly věřím, vše jsem zastavila. Dát dohromady 13 autorů je vážně náročné a v okamžiku, kdy máte hotovo, máte vše pozdržet.

Hledala jsem právní předpis týkající se dané situace – zákon č. 17/2022 Sb., kterým se mění zákon o státní sociální podpoře, platný podle přechodných ustanovení už za měsíc leden 2022. Zákon rozeslaný a účinný od  28. 1. 2022. Konkrétně se změnila částka měsíčních normativních nákladů na bydlení, které běžně ovlivňují výpočet srážek.

Myslela jsem si, že si tady někdo dělá legraci? Tak mění tento zákon výpočet srážek nebo nemění??

Paní Renka celou noc přepočítávala příklady, aby byly správně pro případnou účinnosti změny i pro oblast srážek.  Vše se následující den po potvrzení významných osob z významných míst ukázalo jako zbytečná obava. Šli jsme do tiskárny a byli rádi, že zdržení bylo jen o jeden den.

Jaké bylo moje překvapení č. 1. toto úterý na Mzdové konferenci, když paní Renka uvedla, že se sešlo více významných osob a shodlo se na tom, že to máme chybně a že právní předpis je třeba aplikovat, přestože byl vydán na konci ledna, a to ne zcela srozumitelně s ohledem na srážky z mezd. Zamlžilo se mi před očima…

Paní Renka měla znovu přepočítané příklady a pochopila jsem, že budeme muset naše dílo znovu předělat, udělat nový e-book, obeznámit s tím vše, co si dílo koupili. Nu což, zvládneme to… Docela velká práce i pro náš tým. Ale lidé musí znát správné informace – to je priorita.

Jaké bylo pro mne včera překvapení č. 2, když mi paní Renka volala, že vše je v pořádku a že existuje Opatření k zajištění účelu insolvenčního řízení – Výpočet splátky pro oddlužení v roce 2022. Jsem vážně ráda, bylo by to pro můj tým velmi náročné.  Je mi však líto všech programátorů, mzdových účetních i lektorů v oblasti mezd…

JSME SI JISTI, ŽE PŘÍBĚH KONČÍ? Věřím, že ano.

To je náš svět. Přituhuje…toto se vážně nedělo.

Nu což, zvládneme.

Děkujeme paní Renko.

P.

Pěva Čouková 
zakladatelka a ❤️ Účetního Portálu ®
majitelka účetní a daňové kanceláře Oswald a.s.®
auditorka č. 1149, daňová poradkyně č. 23
zkušební komisařka KDP CŘ ®
členka Výkonného výboru KA ČR ® 
DAŇAŘ ROKU 2020 v kategorii DANĚ Z PŘÍJMŮ
www.pevacoukova.cz

Moje současné motto:

Mír pro celou planetu a pokoj v duši pro všechny bytosti světa ❤️

“Trpělivost je hradbou moudrého.“

Čínské přísloví
Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře